Εν όψει της επιλογής  που καλούνται να πραγματοποιήσουν οι μαθητές της Γ’ Γυμνασίου, το Εργαστηριακό Κέντρο Λιβαδειάς ενημέρωσε τους μαθητές των Γυμνασίων της περιοχής για τις δυνατότητες που τους δίνονται αν επιλέξουν να φοιτήσουν στο Επαγγελματικό Λύκειο. Η ενημέρωση πραγματοποιήθηκε με τηλεδιασκέψεις  λόγω των έκτακτων συνθηκών (COVID-19) που επικρατούν στη χώρα μας.

Το Εργαστηριακό Κέντρο (Ε.Κ.) Λιβαδειάς υποστηρίζει την εκπαίδευση των μαθητών των Επαγγελματικών Λυκείων της περιοχής. Το Ε.Κ. Λιβαδειάς έχει είκοσι δύο (22) οργανωμένα και πλήρως εξοπλισμένα εργαστήρια που καλύπτουν όλους τους τομείς και τις ειδικότητες του 1ου Επαγγελματικού Λυκείου και Εσπερινού Επαγγελματικού Λυκείου Λιβαδειάς.

Ενημέρωση μαθητών Γυμνασίου από το Ε.Κ. Λιβαδειάς