Εργαστηριακό Κέντρο (Ε.Κ) Λιβαδειάς

Η Εργαστηριακή εκπαίδευση παρέχεται στους μαθητές των Επαγγελματικών Λυκείων (ΕΠΑ.Λ), στο πλαίσιο της τριετούς φοίτησής τους σ? αυτά,  μέσα από μια αυτόνομη σχολική μονάδα της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης που είναι το Εργαστηριακό Κέντρο (Ε.Κ.).

Το Εργαστηριακό Κέντρο (Ε.Κ.) Λιβαδειάς έχει δεκαεννέα (19) οργανωμένα και πλήρως εξοπλισμένα εργαστήρια που καλύπτουν όλους τους τομείς και τις ειδικότητες του 1ου Επαγγελματικού Λυκείου και Εσπερινού Επαγγελματικού Λυκείου Λιβαδειάς καθώς και του Δημόσιου Ι.Ε.Κ Λιβαδειάς. Στα πλαίσια λειτουργίας του Εργαστηριακού Κέντρου (Ε.Κ.) Λιβαδειάς πραγματοποιήθηκαν τη σχολική χρονιά 2017-2018  δράσεις τόσο σε επίπεδο σχολείου όσο και στην τοπική κοινωνία της περιοχής. Ενδεικτικά αναφέρουμε μερικές από αυτές παρακάτω:

• Έρευνα ? Σχεδιασμός- Κατασκευή ποδηλατοστάσεων από τον τομέα Δομικών Έργων (με τη βοήθεια του Μηχανολογικού Τομέα)
  • Συμμετοχή των ειδικοτήτων Κομμωτικής και Αισθητικής Τέχνης στην εκδήλωση του Εμπορικού Συλλόγου Λιβαδειάς, «Λευκή Νύχτα 2017»
  • Αρθρογράφηση τεχνικών άρθρων, κάθε εβδομάδα, στην εφημερίδα «ΔΙΑΒΗΜΑ» από την κάθε ειδικότητα
  • Προσφορά φιλανθρωπικού έργου από τους μαθητές και τους καθηγητές του σχολείου μας :

α) Στον Ερυθρό Σταυρό  και στο Κοινωνικό Παντοπωλείο του Δήμου Λεβαδέων τις γιορτές των Χριστουγέννων  και

β) Επισκευή κρεβατιών, κομοδίνων κλπ, του Γενικού Νοσοκομείου Λιβαδειάς, από το Μηχανολογικό Τομέα

• Συμμετοχή μαθητών και καθηγητών των Τομέων Γεωπονίας και Μηχανολογίας στη  Δεντροφύτευση του Ελικώνα, που πραγματοποιήθηκε με πρωτοβουλία του Συλλόγου Ελικωνίων Λιβαδειάς
  • Υλοποίηση της 1ης ετήσιας έκθεσης εργαστηριακών έργων μαθητών του 1ου ΕΠΑΛ Λιβαδειάς και του Εσπερινού ΕΠΑΛ Λιβαδειάς που ασκούνται στο Εργαστηριακό Κέντρο (Ε.Κ.).

Για τη φετινή σχολική χρονιά 2018-19 (θα συνεχίσουμε το έργο μας),  ήδη ξεκινήσαμε τις δράσεις μας με τη συμμετοχή των ειδικοτήτων Κομμωτικής και Αισθητικής Τέχνης στην εκδήλωση  του Εμπορικού Συλλόγου Λιβαδειάς, «Λευκή Νύχτα 2018». Επίσης θα συνεχιστεί η αρθρογράφηση τεχνικών άρθρων, κάθε εβδομάδα, στην εφημερίδα «ΔΙΑΒΗΜΑ»  από την κάθε ειδικότητα του σχολείου μας.

Αρχίζοντας τη φετινή σχολική χρονιά θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε προκαταβολικά την εφημερίδα «ΔΙΑΒΗΜΑ» και τη ΒΟΙΩΤΙΚΗ ΩΡΑ  για την βοήθειά τους και την στήριξη του σχολείου μας, στην προσπάθειά μας, να γίνει ευρύτερα γνωστό το έργο, οι δράσεις και η προσφορά του Εργαστηριακού Κέντρου (Ε.Κ.) αλλά και η Επαγγελματική Εκπαίδευση  γενικότερα στην τοπική κοινωνία.

Ο διευθυντής

Μακαλιάς Λουκάς