Μαθητική  Ομάδα:  Δ? τάξη Εσπερινού ΕΠΑΛ – ΕΚ (Εργαστηριακού Κέντρου) Λιβαδειάς της ειδικότητας Θερμικών Και Υδραυλικών Εγκαταστασεων, Φυσικού Αεριόυ Και Τεχνολογίας Πετρελαίου

Υπεύθυνος εκπ/κός: Μακαλιάς Λουκάς Μηχανολόγος Μηχ/κος ΠΕ17 – Δ/ντης ΕΚ Λιβαδειάς

Τα τελευταία χρόνια στη θέρμανση κατοικιών εκτός από τα παραδοσιακά συστήματα κεντρικής θέρμανσης (λέβητες, θερμαντικά σώματα κ.α), εφαρμόζονται και άλλες μορφές θέρμανσης οι οποίες δεν είναι νέες αλλά έχουν προκύψει από τεχνογνωσία μεγαλύτερων συστημάτων. Η εξέλιξη της τεχνολογίας και παράλληλα ο πλουραλισμός της προσφοράς από πολλούς κατασκευαστικούς οίκους, έκανε αυτά τα συστήματα προσιτά από οικονομικής άποψης και στις οικιακές εφαρμογές. Ένα από αυτά τα συστήματα είναι και η αντλία θερμότητας (ΑΘ).  Αν αναλογιστούμε ότι πολλοί καταναλωτές λόγω της αύξησης της τιμής του πετρελαίου έχουν ήδη στρέψει το ενδιαφέρον τους σε άλλες μορφές θέρμανσης τότε το θέμα θεωρείται επίκαιρο στις μέρες μας. Σε αυτό το άρθρο η ομάδα έρευνας του Εσπερινού ΕΠΑΛ Λιβαδειάς, οι μαθητές της ειδικότητας Θερμικών Και Υδραυλικών Εγκαταστάσεων, Φυσικού Αεριόυ Και Τεχνολογίας Πετρελαίου, θα προσπαθήσουν  να  δώσουν όλες τις απαραίτητες πληροφορίες για αυτόν τον τύπο θέρμανσης.

Τρόπος λειτουργίας μιας ΑΘ

Οι ΑΘ είναι υψηλής απόδοσης συσκευές θέρμανσης-ψύξης οι οποίες απορροφούν θερμότητα από τον εξωτερικό αέρα, από το νερό ή από το έδαφος και την μεταφέρουν μέσα στο κτίριο. Ο κύκλος λειτουργίας των ΑΘ είναι πλήρως αναστρέψιμος, έτσι που μπορεί να χρησιμοποιηθούν τόσο για θέρμανση όσο και για ψύξη. Η αρχή της λειτουργίας της ΑΘ με σύμμαχο τα στοιχεία της φύσης (ήλιος, αέρας, έδαφος και νερό) βασίζεται στο ότι η συσκευή καταφέρνει να μεταφέρει θερμότητα από κάποιο όριο θερμοκρασίας σε ένα υψηλότερο. Οι ΑΘ απορροφούν περίπου το 75% της απαιτούμενης ενέργειας για θέρμανση και ψύξη από το περιβάλλον. Το υπόλοιπο 25% το παίρνουμε με την μορφή της ηλεκτρικής ενέργειας και έτσι πετυχαίνουμε θερμική άνεση 100%. Δηλαδή η ΑΘ για κατανάλωση 1KW ηλεκτρικής ισχύος παράγει θερμική ενέργεια περίπου 4 KW.

Πλεονεκτήματα Αντλιών Θερμότητας

Εξοικονόμηση ενέργειας: Εγκαθιστώντας στο χώρο μας μια ΑΘ θα απαλλαγούμε από επιπλέον υποχρεώσεις και κόστη γιατί απλά δεν απαιτούνται σύνθετες και ακριβές διαδικασίες συντήρησης (όπως συντήρηση λέβητα, προμήθεια πετρελαίου κ.λπ.). Επιπλέον δε χρειάζεται να προπληρώσουμε για τα έξοδα λειτουργίας και δεν δεσμεύουμε χρήματα από τον οικογενειακό σας προϋπολογισμό. Τα τιμολόγια της ηλεκτρικής ενέργειας δεν υπόκεινται σε έντονες μεταβολές τιμής, όπως αυτές των στερεών και υγρών καυσίμων. Έτσι αποφεύγουμε τις δυσάρεστες εκπλήξεις που πιθανόν να μας βγάζουν εκτός προγραμματισμού.

Προστασία περιβάλλοντος: Εκτός από την εξοικονόμηση λειτουργικού κόστους με την απόκτηση μίας ΑΘ, ουσιαστικά αποφασίζουμε για μία καθαρότερη μορφή ενέργειας με την μικρότερη δυνατή επιβάρυνση στο περιβάλλον μας.
Εγκατάσταση ? Χώρος Μηχανοστασίου: Χωρίς να προϋποθέτει λεβητοστάσια, καμινάδες εξαερισμούς χώρων και δεξαμενές καυσίμων οι ΑΘ μπορούν να τοποθετηθούν εύκολα σε χώρο μισού τετραγωνικού μέτρου και μπορούν να θερμάνουν και να δροσίσουν με άνεση ολόκληρο σπίτι. Η εγκατάσταση για τις ΑΘ Αέρος/Νερού είναι απλή είτε εντός είτε εκτός του κτιρίου ενώ για τις ΑΘ Εδάφους/Νερού μία σχετική μελέτη για τον εξωτερικό χώρο είναι απαραίτητη.

Κόστος συντήρησης: Οι ΑΘ δεν χρησιμοποιούν καυστήρα και δεν εμφανίζουν καύση άρα δεν χρειάζονται κάθε χρόνο συντήρηση όπως συμβαίνει με τους λέβητες πετρελαίου και αερίου. Η λειτουργία τους μπορεί να συγκριθεί με αυτή ενός κοινού ψυγείου και άρα έχουν μηδαμινά έξοδα συντήρησης.

Μέγιστη Ασφάλεια: Οι ΑΘ ανήκουν στα ασφαλέστερα συστήματα θέρμανσης & ψύξης. Δεν εκπέμπουν ρύπους τοπικά, δεν εμφανίζουν φλόγα ή άλλες καύσεις αφού δεν χρησιμοποιούν πετρέλαιο ή αέριο αλλά καθαρή ενέργεια από το περιβάλλον.
Ευελιξία διασύνδεσης και εφαρμογών: Οι  ΑΘ μπορούν να εγκατασταθούν σε νέα ή παλιά κτίρια και μπορούν να συνδεθούν με υπάρχοντα θερμαντικά σώματα (ειδικά μοντέλα), σύστημα ενδοδαπέδιας θέρμανσης και δροσισμού καθώς και με σώματα Fan Coils για θέρμανση και ψύξη. Επίσης μπορούν να συνδυαστούν και με ήδη υπάρχον λεβητοστάσιο ή και με άλλες ανανεώσιμες πηγές όπως για παράδειγμα τα ηλιακά συστήματα για υποστήριξη θέρμανσης. Δηλαδή με το  ίδιο μηχάνημα (αντλία θερμότητας) και χωρίς παραπάνω κόστος μπορούμε να  καλύψουμε την κατοικία μας σε θέρμανση το χειμώνα και σε ψύξη το καλοκαίρι.

Έξυπνη διαχείριση: Με ένα πίνακα ελέγχου η  παρακολούθηση, ο έλεγχος και η διαχείριση της επιθυμητής και οικονομικής θερμοκρασίας είναι ιδιαίτερα απλή. Επιπλέον λειτουργεί με σύστημα αντιστάθμισης για πιο οικονομική διαχείριση της θέρμανσης ή ψύξης ανάλογα με τις εξωτερικές συνθήκες του περιβάλλοντος.

Σύγκριση κόστους κατανάλωσης ενέργειας

Από τα στοιχεία που συγκεντρώσαμε από διάφορες πηγές για μια κατοικία 150m2 σε ενεργειακές ανάγκες για θέρμανση 15KW τα      κόστη πετρελαίου για συμβατική θέρμανση  και για θέρμανση με  ΑΘ για ένα έτος είναι κατα προσέγγιση  τα εξής:

καύσιμο Ετήσια κατανάλωση

καυσίμου

Τιμή

μονάδας

Ετήσιο κόστος
πετρέλαιο 2500lt 1 ευρώ 2500 ευρώ
     Ηλεκτρικό ρεύμα 7000kwh 0.13 ευρώ 910 ευρώ

Μπορεί λοιπόν το αρχικό  κόστος εγκατάστασης να είναι μεγαλύτερο για θέρμανση μιας κατοικίας με ΑΘ σε σχέση με ένα λέβητα πετρελαίου/αερίου πρέπει να γνωρίζουμε όμως, ότι η απόσβεση των χρημάτων θα  πραγματοποιηθεί από  τα πρώτα χρόνια λειτουργίας της εγκατάστασης. Αν γίνει και χρήση νυκτερινού τιμολογίου του ρεύματος τότε το όφελος θα είναι ακόμη μεγαλύτερο.

ΘΕΡΜΑΝΣΗ ΚΑΙ ΨΥΞΗ ΚΑΤΟΙΚΙΩΝ ΜΕ ΧΡΗΣΗ ΑΝΤΛΙΑΣ ΘΕΡΜΟΤΗΤΑΣ (ΑΘ)